عوارض تزریق چربی به صورت

یکی از مشکلاتی که باعث پیری می شود، کاهش تولید کلاژن بدن است که چربی بدن را کم کرده و درنتیجه پوست خشک و درنهایت باعث چین و چروک آن می شود.

برای جوانسازی پوست و از بین رفتن چین و چروک آن، روش های زیادی وجود دارد. یکی از این روش ها تزریق چربی است که با استفاده از این روش می توان به بازسازی صورت پرداخت.

اما از مهمترین سوالاتی که در جلسه مشاوره پرسیده می شود، عوارض مربوط به تزریق چربی است که یک فاکتور مهم در تصمیم برای انجام جراحی است.

بنابراین می خواهیم در این مطلب با شما در مورد عوارض تزریق چربی صحبت کنیم.

قبل از پاسخ دادن به این سوالات ابتدا تعریف کوچکی از تعریف چربی و مطالب مفید در این زمینه می پردازیم:

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو وقت از تاپ کلینیک از طریق شماره زیر با ما در ارتباط باشید.

09394216199

تزریق چربی چیست؟

تزریق چربی یک عمل زیبایی است که طی آن چربی بخشی از بدن برداشته و به قسمت های دیگر تزریق می شود.تزریق چربی

با افزایش سن برخی از حجم های خاصی از بدن کاهش می یابد. البته این روند در افراد مختلف متفاوت است ولی عموما در بخش هایی از بدن همچون صورت، سینه و باسن بیشتر قابل مشاهده است.

مزایای تزریق چربی چیست؟

تزریق چربی نسبت به سایر روش ها با وجود اینکه پر هزینه است اما خطرات کمتری دارد و ماندگاری آن بیشتر است.

در تزریق چربی از چربی های خود بدن فرد استفاده می شود که در نتیجه آن احتمال بروز واکنش های آلرژیک به بدن کاهش می یابد. این روش، یک روش کم تهاجم و موثر برای جوانسازی پوست است.


بیشتر بخوانید: هزینه، معایب و مزایای تزریق چربی به صورت و گونه ها


عوارض تزریق چربی

محدودیت های مربوط به تزریق چربی زیاد است و از آن جایی که این چربی از بدن خود بیمار گرفته می شود پزشک باید مواد و تجهیزات لازم را برای آماده سازی چربی به نقاط خواسته شده، داشته باشد.

تجربه پزشک نیز در این زمینه مهم است چراکه پزشک باید بداند که آن را به کجا تزریق می کند و به بافت های خونی آسیب نرساند.

عوارض مربوط به تزریق چربی را عموما به دو دوره کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می کنند.

دوره کوتاه مدت آن شامل موارد زیر است:

تورم و درد چند روز بعد از تزریق چربی که با مصرف مسکن و استفاده از کمپرس می توان آن را تا حدودی کاهش داد.

تجمع مایعات و سرم در محلی که چربی از آن گرفته می شود که البته برای پیشگیری از این عارضه استفاده از داروهای ضد انعقاد خون، آسپرین، مسکن و داروهایی از خانواده آسپرین پیشنهاد می شود.

آمبولی؛ یک عارضه نادر است که امروزه به دلیل استفاده از کانوله غیر نوک تیز به وجود آمدن آن کم است.

ایجاد عفونت که دارای علائمی همچون تب، درد، تورم و ترشحات چرکی در ناحیه تزریق چربی است. برای جلوگیری از این عارضه رعایت شرایط استریل توصیه می شود.

عوارض بلند مدت:

تشکیل کیست چربی و توده نکروتیک از بافت چربی به دلیل تزریق بیش از حد چربی در یک موضع به وجود می آید. برای پیشگیری از این عارضه باید تزریق چربی در لایه های مختلف صورت بگیرد.

عوارض تزریق چربی به صورت

خطرات انتقال چربی و عوارض احتمالی

همانگونه که قبلا توضیح دادیم عوارض انتقال چربی به بدن کم است چون چربی از بدن خود بیمار رفته می شود اما یک سری عوارض احتمالی در تزریق چربی وجود دارد.

عوارض احتمالی انتقال چربی به بدن شامل موارد زیر می شود:

 • خطرات مربوط به تزریق چربی کم است اما همه بیماران ممکن است درد و تورم را تجربه کنند.
 • ایجاد حساسیت یا آلرژی نسبت به برخی مواد مربوط به بی حسی
 • تغییر رنگ دائمی ناشی از پارگی رگ خونی در محل درمان
 • لخته شدن خون در محل درمان یا اهدا
 • در چه شرایطی تزریق چربی را انجام ندهیم؟
 • اگر مشکلات انعقاد خون دارید و یا از داروهای ضد انعقاد خون استفاده می کنید.
 • اگر اختلالات متابولیسم چربی دارید
 • دارای بیماری های شدید داخلی هستید
 • داشتن عفونت حاد یا نارسایی ارگان های داخلی
 • اگر سابقه ترومبوز وریدهای  عمقی و یا آمبولی ریوی دارید
 • تزریق چربی برای بیمارانی که به شدت لاغر هستند و دائم نوسانات وزنی دارند توصیه نمی شود.
 • بیمارانی که دیابت کنترل نشده دارند و یا سیستم ایمنی بدن آن ها ضعیف است
 • بیمارانی که به ۹ HIV مبتلا هستند.

توصیه پزشکان تاپ کلینیک در مورد تزریق چربی

جراحی مدرن، ایمن و بی خطر است ولی با این وجود یک سری عوارض نیز دارد. برای کم کردن عوارض آن ابتدا با پزشک خود در مورد شرایط تان صحبت کنید چون هر کسی نمی تواند کاندید خوبی برای این روش باشد.

از تجریبات پزشک و تجهیزات وی در این زمینه اطمینان حاصل کنید. در صورت داشتن سوال نیز می توانید با ما تماس بگیرید.

انتقال چربی به صورت بهتر است یا ژل ؟

انتقال چربی یا ژل به صورت هر دو روش‌های معمول برای افزایش حجم و شکل دهی به صورت هستند. هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایب خود را دارند و استفاده از هر کدام بستگی به نیازهای شما و توصیه پزشکتان دارد که بعد از مشورت با او و معاینه و بررسی های لازم پزشک در انتخاب بهترین روش شما را یاری خواهد کرد.

انتقال چربی به صورت، فرآیندی است که در آن چربی از مناطق دیگر بدن (مانند شکم، پهلو، ران و …) جمع آوری شده و سپس در نواحی از صورت که لازم به تزریق است چربی تزریق می‌شود. این روش عموماً برای افزایش حجم لب‌ها، پُر کردن صورت، پُر کردن خطوط ناحیه زیر چشم  و… استفاده می‌شود.

انتقال ژل به صورت، فرآیندی است که در آن مواد ژل‌سانان (مانند هیدروکسی‌آپاتایت کلسیم) در منطقه صورت تزریق می‌شود. این روش عموماً برای افزایش حجم لب‌ها، پُر کردن صورت و پُر کردن خطوط ناحیه زیر چشم و … استفاده می‌شود. اصلی ترین تفاوت این دو روش در این است که در تزریق چربی چون از چربی های بدن بیمار استفاده میشود عوارض کمتری به وجود می آید ولی در تزریق ژل ممکن است بدن بیمار نسبت به ژل تزریق شده واکنش های آلرژیک نشان دهد.

کلام آخر

تزریق چربی به صورت یک عمل زیبایی است که طی آن چربی بخشی از بدن برداشته و به صورت تزریق می شود. در این مقاله به بررسی تزریق چربی به صورت و عوارض آن پرداختیم.

شما می توانید جراحی های زیبایی خود را به دست جراحان با تجربه ما در تاپ کلینیک بسپارید و مطمئن باشید که، به بهترین و جدید ترین شیوه جراحی خواهید شد.

همچنین در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد جراحی های زیبایی می توانید با مشاوران متخصص ما در حوزه جراحی های زیبایی در مرکز مشاوره تاپ کلینیک تماس گرفته و سوالات و ابهامات خود را در این مورد حل کنید و از خدمات مشاوره رایگان ما نیز بهرمند شوید.

09394216199

سوالات متداول تزریق چربی به صورت

آیا تزریق چربی یک روش سودمند است؟

بافت چربی بسیار شکننده است و به راحتی از بین می رود. روش های مختلفی برای قرار دادن این چربی ها وجود دارد که نتایج خوبی دارند.

آیا امکان جابه جا شدن سلول های چربی وجود دارد؟

سلول های چربی از بدن خود فرد گرفته می شود و بدن این چربی ها را به عنوان بافت زنده می پذیرد. بعد از تزریق چربی سلول های چربی خون به بافت های مجاور متصل می شوند و فرآیند خون رسانی را به این سلول ها انجام می دهند. این امر باعث می شود که سلول های چری ثابت شوند و جا به جا نشوند.

خطرات تزریق چربی چیست؟

عوارض و خطرات بافت چربی نادر است. اما عوارضی چون خونریزی، عفونت، ایجاد بافت اسکار و وجود یک سری ناهنجاری ها ممکن است در اثر تزریق بیش از حد چربی را مشاهده کنید.

هزینه تزریق چربی چقدر است؟

هزینه تزریق چربی به عوامل مختلفی از جمله آناتومی بدن بیمار و موضع دهنده چربی بستگی دارد.

دسته‌بندی نشدهمتفرقهدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹