سوالات متداول و رایج در مورد رینوپلاستی یا عمل بینی

سوالات جراحی بینی

برخی از پرسش ها، متداول هستند، یعنی مکرراً توسط متقاضیان جراحی بینی پرسیده می شوند.سوالات متداول رینوپلاستی

سوالاتی از قبیل سن جراحی بینی، بهترین فصل برای جراحی بینی، تفاوت روش باز و بسته و… در این بخش پاسخ داده شده است.

امیدواریم پس از مطالعه این بخش پاسخ سوالتان را گرفته باشید.

سوالات رایج در مورد عمل جراحی بینی

سن مناسب برای جراحی زیبایی بینی چه سنی است؟
سن قانونی که فرد می تواند برای خودش تصمیم بگیرد هجده سال است. ولی از لحاظ علمی دخترها از 14 سال و پسرها از 16 سال به بعد می توانند مورد جراحی زیبایی قرار بگیرند به شرط اینکه رضایت والدین وجود داشته باشد.
در مورد حد نهایی سن برای رینوپلاستی هم باید گفت که حتی تا 60 سالگی نیز به شرطی که بیماری داخلی وجود نداشته باشد، امکان جراحی وجود دارد.

آیا پس از عمل در بینی تامپون می گذارند؟
بعد از جراحی بینی بهتر است به مدت 24 ساعت داخل بینی یک پانسمان گذاشته شود تا میزان خونریزی و ورم داخل بینی کمتر شود ولی در صورت درخواست بیمار می شود که از این پانسمان استفاده نکرد و نیاز قطعی وجود ندارد.

آیا نیاز به انجام جراحی دوم وجود دار؟
بر طبق آمار در مورد بزرگترین جراحان پلاستیک دنیا، تنها 10در صد احتمال نیاز به جراحی دوم وجود دارد. در جراحی دوم اشکالات جزیی باقیمانده از عمل اول اصلاح می گردد و اصطلاحا به آن روتوش بینی گفته می شود.

سوالات متدوال جراحی بینیبینی که جراحی شده بر اثر ضربه دچار شکستگی شود، دوباره بایدجراحی زیبایی بینی  انجام داد یا میشود مثل بینی عمل نشده در مطب جا‌انداخته شود؟
بینی که عمل شده باشد تا چند ماه آسیب پذیری اش بالا خواهد بود، اما زمانی که روند ترمیم به سرانجام برسد، استحکام آن بیشتر شده و مانند بینی عمل نشده خواهد بود.
اگر ضربه شدید به آن وارد شود و بینی را بشکند مانند یک بینی معمولی در مطب جا‌ اندازی می گردد ولی اگر ضربه به قدری شدید باشد که ساختار بینی بهم بخورد، یا در اثر ضربه تیغه وسط بینی هم آسیب ببیند، در این‌صورت ممکن است احتیاج به بیهوشی عمومی باشد.

از بینی گوشتی و غضروفی چیست؟
اگر ضخامت پوست بینی زیاد باشد و غضروف های زیر آن ضعیف باشند، بینی اصطلاحا گوشتی گفته می شود و اگر پوست بینی نازک و غضروف های زیر آن محکم باشد، اصطلاحا بینی غضروفی (استخوانی) گفته می شود.

با توجه به اینکه در تکنیک های فعلی جراحی پلاستیک، فقط روی غضروف و استخوان تراش داده می شود و روی پوست هیچ اقدامی صورت نمی گیرد، بینی های غضروفی (استخوانی) خیلی بهتر به جراحی پاسخ می دهند و زیباتر می شوند. با اینحال امکان ایجاد تغییرات زیبایی طولانی مدت بر روی بینی گوشتی نیز وجود دارد.

سوالات رایج رینوپلاستیپس از عمل بینی چه مدت استراحت لازم است؟
انجام فعالیت های شغلی سبک 4 روز پس از جراحی امکان پذیر است. برای مشاغل سنگین تا دو هفته بهتر است استراحت وجود داشته باشد.

در بین متخصصین گوش وحلق وبینی، فوق تخصص جراحی پلاستیک و متخصصین فک وصورت کدامیک برای جراحی زیبایی بینی ارجح می باشند؟
در حال حاضر در تمام دنیا هر یک از سه گروه فوق، خود را برای این عمل ارجح می دانند. ولی واقعیت این است که هر سه گروه دوره های جراحی زیبایی بینی را گذرانده اند و قادر به انجام این جراحی هستند.
با این حال توانایی علمی و فنی پزشکان با هم متفاوت است و در بین هر سه گروه پزشکان صاحب سبک و لایق در جراحی بینی وجود دارد و انتخاب به عهده بیماران می باشد.

آیا با لیزر هم جراحی زیبایی بینی انجام می شود؟
در حال حاضر امکان جراحی زیبایی بینی با لیزر وجود ندارد ولی به خاطر جذابیت موضوع برای عموم، ممکن است این مساله مورد استفاده تبلیغاتی قرار گیرد.

لازم به ذکر است که فقط انجام برش های جراحی با لیزر امکان پذیر است که بدلیل وجود برشهای کوچک در رینوپلاستی کاربرد لیزر جایگاهی ندارد.

جراحی بینی چقدر طول می کشد؟
بستگی به نوع بینی دارد. اگر بینی مشکل عمده ای نداشته باشد و فقط یک قوز و مختصری افتادگی زیبایی اش را تحت تأثیر قرار داده، عمل در حد یک ساعت انجام می شود.

اما بینی هایی که قبلاً جراحی شده اند و در جراحی قبلی آسیب دیده اند و نیاز به پیوند غضروفی دارند، ممکن است حتی تا سه ساعت به طول بیانجامد.
بینی های گوشتی نسبت به بینی های غضروفی (استخوانی)، زمان بیشتری نیاز دارند و ممکن است تا 2 ساعت به طول بیانجامد. بنابراین می توان گفت عمل جراحی زیبایی بینی بین 1 تا 3 ساعت به طول می انجامد.

 

آیا امکان جراحی همزمان پولیپ بینی با جراحی زیبایی آن وجود دارد؟
پولیپ در حقیقت رشد بیشتر از حد مخاط داخل بینی است که معمولا در پاسخ به مواجهه با آلرژن ها یا همان مواد حساسیت زا ایجاد می شود و فضای داخل بینی را اشغال می کنند.
بدلیل کاهش فضای داخل حفره بینی جریان هوا داخل بینی با مقاومت روبرو می شود و فرد احساس گرفتگی بینی می کند.

این پولیپ ها معمولا فضای داخل بینی و سینوس ها را اشغال می کنند و فرد علاوه بر گرفتگی بینی دچار کاهش حس بویایی احساس سردرد پری و فشار در صورت و خلط پشت حلق است.
برای رها شدن از پولیپها در صورتی که درمان دارویی موفق نباشد از جراحی آندوسکوپیک بینی استفاده می شود که در حین آن با استفاده از لنزهای مخصوص و ابزار خاص پولیپ های داخل بینی تراشیده شده و خارج می شود. انجام آندوسکوپی بینی و سینوسها به همراه جراحی زیبایی بینی امکان پذیر است.

مصرف روآکوتان قبل از جراحی بینی مشکلی دارد؟
راکوتان یا داکوتان یا آکوتان برای درمان جوش و آکنه های شدید صورت به کار برده می شود و باعث کاهش چربی پوست می‌شود، این دارو برای دوره هایی بلند مدت ۳ تا ۶ ماهه تجویز می شود.

این دارو می‌تواند پروسه ترمیم زخم را بعد از عمل مختل کند و شانس به جا ماندن اسکار ( محل برش ) را هم افزایش دهد بنابراین توصیه می‌شود ۶ ماه قبل و سه ماه بعد از عمل از مصرف آن خودداری کنید البته تصمیم در مورد عمل جراحی بعد از مصرف راکوتان بستگی به وضعیت پوست و سلول‌های خونی دارد.
گاهی می‌توان زودتر از موعد مقرر عمل جراحی را انجام داد ولی از آنجاییکه مصرف راکوتان باعث خشکی پوست و ترد شدن آن می شود احتمال آسیب پوست مخصوصاً پارگی آن زیاد است.

راکوتان

ترخیص از کلینیک چه موقع انجام می شود؟
معمولا همان شب بیمار ترخیص می شود و نیاز به گذراندن شب در مرکز درمانی وجود ندارد.


بیشتر بخوانید: نکات و اقدامات مهم قبل از جراحی زیبایی بینی


زمان کشیدن بخیه و برداشتن قالب چگونه می‌باشد؟
بخیه را بین ۵ تا ۷ روز بعد از عمل خارج می‌کنند و بخیه های داخل بینی که از جنس نخ‌های جذبی هستند ۲ تا ۳ هفته و بعضا بیشتر طول می‌کشد که جذب شوند و پس از جذب شدن ، گره های آنها خود به خود می افتند و قالب را نیز بعد از ۵ تا ۷ روز می توان برداشت.

آیا تنفس بعد از عمل بینی بدتر می شود؟
معمولا به مدت یک ماه بعد از عمل ممکن است تا حدودی گرفتگی بینی وجود داشته باشد که بدلیل وجود ترشحات یا ورم بافت های داخل بینی است . ولی این مساله موقتی است و تنفس به حالت عادی یا بهتر از قبل از عمل بر می گردد.

 در مورد جراحی باز و جراحی بسته کدامیک را ارجح میدانید و تفاوت آنها در چیست؟
در جراحی بسته تمام برشهای جراحی داخل بینی انجام می گیرد و هیچگونه بخیه ای روی پوست بینی زده نمی شود.

این روش برای مواردی که اشکالات بینی جزیی باشد ارجح تر است . در روش باز برش های ظریف زیر بینی وجود دارد که با گذشت ۶ ماه از جراحی چندان قابل رویت نیست. این روش برای تمام انواع بینی قابل استفاده است.

آیا بینی های گوشتی بعد از عمل، پس از مدتی مجدد به شکل قبلی برمی گردد؟
بینی های گوشتی به بینی هایی گفته می شوند که دارای پوست ضخیم و غضروف های ضعیف می باشند.

بینی های گوشتی زمانی‌که فرد انتظار نتیجه بینی استخوانی را نداشته باشد قابل عمل می باشند، و عموما نتیجه خوبی می‌دهند.

در گذشته برخی از جراحان با کاستن حجم بافت زیر جلدی اقدام به کوچک کردن بینی می نمودند که این امر باعث منظره‌ای گوشتی و حجیم در بینی می‌گردید، اما امروزه با تکنیک های جدید و ایجاد اسکلت غضروفی امکان عمل بینی گوشتی بدون بازگشت ممکن شده است؛ اما باید به این نکته توجه داشت که ورم بینی های گوشتی در مدت طولانی تری از میان می رود.

اگر کسی دارای انحرف بینی شده باشد به طوری که مثلا مجرای سمت راست بینی کاملا بسته باشد و شکل ظاهری بینی نیز تغییر داشته باشد با عمل جراحی انحراف شکل ظاهری بینی نیز تغییر می کند؟
با عمل اصلاح انحراف تیغه بینی، انسداد تنفسی فرد برطرف می‌شود اما کجی شکل ظاهری برطرف نخواهد شد، مگر این که عمل زیبایی انجام دهد.

بعد از به هوش آمدن از عمل بینی می توان به بچه شیر داد؟
معمولاً دو ساعت بعد از پایان بیهوشی می توان تغذیه با شیر را شروع کرد؛ مثل مادرانی که با سزارین بچه خود را به دنیا می آورند.

آنها نیز اکثراً با بیهوشی عمومی بوده و دو ساعت بعد از بهوش آمدن به فرزند خود شیر داده و مشکلی پیش نمی آید؛ فقط ممکن است به علت ترشح داروهای بیهوشی در شیر باعث خواب آلودگی کودک شود.

سوالات رینوپلاستی

اگر شخصی بعد از عمل بینی باردار شود، بارداری باعث خراب شدن آن خواهد شد؟
در دوران بارداری مخصوصا در ماه های آخر تمام بدن متورم می‌شود بینی نیز متورم می‌شود و همان­طور که بعد از اتمام بارداری تورم بدن رفع شده و به حالت عادی خود باز می گردد، بینی نیز تورمش از بین رفته و به حالت اول برمی گردد.

سوالات رایج درباره جراحی بینی آیا داشتن آرایش و لاک ناخن در اتاق عمل مشکل ساز خواهد شد؟
بیمار چه با آرایش باشد و چه نباشد، تمام صورت با بتادین شستشو و ضدعفونی خواهد شد. بنابراین بهتر آن است که در روز عمل آرایش نداشته باشید و دو ناخن از دست یا پا بدون لاک و کوتاه باشد و اگر دارای کاشت ناخن هستید حتما باید یک ناخن بدون کاشت و لاک باشد.

به دلیل اینکه دستگاه پالس اوکسیمتر که میزان اکسیژن خون را نشان می دهد، باید به انگشت متصل شود. در صورت‌ وجود ناخن کاشته شده و ناخن لاک زده، ضخامت موجود، باعث ایجاد مزاحمت در کار پالس‌اوکسی‌متر شده و اختلال ایجاد می‌شود.

سوالات متداول جراحی بینیآیا عطسه و سرفه روی فرم بینی تاثیر گذار خواهد بود؟
خیر. حتی اگر بینی توسط تامپون بسته باشد خروج هوا از راه دهان صورت می گیرد.

من نمی خواهم بالای بینی ام را تغییر کند فقط می خواهم پایین بینی ام را عمل کنم آیا این امکان وجود دارد ؟
بستگی به این دارد که عمل قسمت پایین بینی به تنهایی مجموعه بینی را زیبا سازد، و چون هر بینی با بینی دیگر فرق می کند به همین دلیل عمل بینی یک مجموعه اعمال کاملاً ثابتی نیست. در بعضی مواقع دست زدن به قسمتی از بینی باعث می شود که نسبت ها به هم ریخته و ظاهربینی نامناسب شود بنابراین در مشاوره حضوری با دکتر مشخص خواهد شد که آیا این امر امکان پذیر است یا خیر.

سوالات متدوال جراحی بینیآیا بعد از عمل بینی امکان افتادگی نوک بینی وجود دارد؟
در عمل بینی مکانیسم های نگهدارنده‌ای ایجاد میگردد که مانع از افتادگی نوک بینی می‌شوند.

برای مثال: استفاده از غضروف و پیوند آن، و یا استفاده از بخیه های نگهدارنده، به همین دلیل افتادگی نوک بینی ممکن نیست مگر مشکلی در روند جراحی بوده باشد.

سوالاتی که پیش از عمل جراحی بینی باید از جراح پرسیده شود

 1. چه تعداد عمل جراحی انجام داده اید و به مدت چند سال در این زمینه تجربه دارید؟
 2. چند درصد از بیماران شما از عمل جراحیتان راضی هستند؟
 3. چند درصد از بیماران شما خواستار جراحی مجدد بوده اند ؟
 4. نظر شما درباره جراحی ترمیمی یا رویژن چیست ؟
 5. برای جراحی بینی من چه ریسک ها و خطر هایی وجود دارد ؟
 6. آیا بینی من شبیه آن چیزی خودم برای شما توصیف کرده ام خواهد شد ؟
 7. برای جراحی بینی معمولا چقدر زمان صرف می کنید ؟
 8. برای جراحی بینی من از چه تکنیکی استفاده خواهید کرد؟
 9. عمل جراحی خود را در بیمارستان انجام می دهید یا کلینیک؟
 10. چند درصد ازعمل جراحی بازو چند درصد عمل جراحی بسته انجام داده اید ؟
 11. آیا می توانم نتیجه جراحی بینی هایی که به بینی من شبیه بوده اند را ببینم ؟

رینوپلاستیدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹