تغییرات بینی در دوران بلوغ – بررسی دلایل بزرگ شدن و کوچک شدن بینی در بزرگسالی

تغییرات بینی در دوران بلوغ - بررسی دلایل بزرگ شدن و کوچک شدن بینی در بزرگسالی

تغییر اندازه بینی یکی از دغدغه های مردان و زنان در دوره های مختلف سنی است.

این امر به دلایلی مختلفی صورت می گیرد که شکستگی بینی در اثر سوانح، ابتلا به بیماری های پوستی و عوارض جراحی زیبایی از اصلی ترین دلایل آن برشمرده می شود.

بزرگی یا کوچکی بینی در زیبایی چهره فرد تاثیر غیرقابل انکاری داشته و شما می توانید با توجه به چند نکته مهم از بروز تغییرات ناخواسته در ظاهر آن جلوگیری کنید، که در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی بیشتر این موضوع بپردازیم، پس لطفا تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو وقت از تاپ کلینیک از طریق شماره زیر با ما در ارتباط باشید.

09394216199

عوامل موثر در شکل گیری ظاهر بینی

به طور کلی مجموعه ای از ژن ها در شکل گیری ظاهر بینی اثرگذار هستند. ژنتیک شما نقشی باور نکردنی در این موضوع داشته و شما می توانید با مقایسه شکل بینی افراد خانواده خودتان به این امر پی ببرید.

جالب است که بدانید محققان در جدیدترین تحقیقات خود به دسته بندی مشخصی از ژن هایی که به ظاهر بینی اثرگذار هستند، رسیده و آن ها را طبقه بندی کرده اند. این ژن ها در تعیین عرض، بزرگی و حتی شکل نوک بینی موثر هستند.

در این زمینه می توان به ژن DCHS2 اشاره کرد که در تغییر شکل غضروف بینی در سنین مختلف نقش مهمی دارد، و یا می توان به ژن PAX1 اشاره کرد که در تغییر شکل حفره های بینی اثرگذار هستند.

عوامل موثر در شکل گیری ظاهر بینی

آشنایی با اصلی ترین دلایل افزایش سایز بینی

  • مسدود بودن بینی بطور کامل

افرادی که به دلیل ابتلا به بیماری هایی مانند لوزه سوم و یا بیماری های تنفسی به طور عادی موفق به انجام دم و بازدم از طریق بینی خود نمی شوند. عضلات بینی آن ها به ویژه در دوره کودکی و نوجوانی تا قبل از بلوغ به طور کامل رشد نکرده و ممکن است بینی آن ها به میزانی کوچک باقی بماند.

به دلیل باریک بودن غضروف بینی ممکن است نوک بینی این افراد مقداری بزرگ تر جلوه کند و صورت فرد را به حالت کشیده نشان دهد.

  • مسدود بودن بینی بطور نسبی

عضلاتی که در تنفس و تمرینات هوازی تحت فشار قرار می گیرند، ممکن است در بلند مدت منجر به افزایش سایز حفره های بینی شوند. زمانی که شما ورزش کرده و سوخت و ساز بدن شما افزایش پیدا می کند برخی از این ماهیچه تحت فشار قرار گفته و در بلند مدت منبسط می شوند.

انبساط این ماهیچه ها به پهن تر جلوه نمودن بینی و افزایش اندازه آن منجر شده و ما این مورد را در افزایش اندازه حفره های بینی مشاهده خواهید کرد.

  • شکستگی بینی

سوانحی مانند تصادف و ضربه دیدگی غضروف بینی به ویژه در دوره کودکی به مرور زمان باعث می شود استخوان های بینی کج رشد کرده و شاهد شکل گیری شکلی نامتقارنی در صورت خود باشیم.

این موارد مربوط به جراحی اصلاحی بینی شده و با کمک جراحی زیبایی بینی می توان این مشکلات را برطرف کرد.

  • گرفتگی مداوم یکی از مجراهای بینی

گرفتگی یک طرف بینی در دوران بلوغ در سنین بالاتر می تواند منجر به ایجاد تغییر اندازه حفره های بینی و سینوس های دو طرف صورت شود. به این صورت که نیمه یک طرف (صورت) بزرگتر یا کوچکتر از نیمه سمت دیگر صورت برای مخاطب جلوه کند.

البته باید توجه داشته باشیم که غیر قرینگی صورت، نکته ای است که تقریبا در تمامی افراد به چشم می خورد.

  • پولیپ بینی

پولیپ بینی نوعی پوشش محافظ بر روی مخاط بینی است که گاهی اوقات به دلایلی نظیر آلرژی و یا عوارض جراحی تحریک شده و ممکن است برای بیمار مشکلاتی را به وجود بیاورد.

باید توجه کرد چنانچه این عارضه درمان نشود و به رشد خود ادامه دهد، می تواند حفره بینی را پر کرده و با فشاری که به دیوار داخلی بینی اعمال می کنند باعث رشد آهسته استخوان ها به بیرون شده و بینی را پهن تر نشان دهد.

آشنایی با اصلی ترین دلایل افزایش سایز بینی

تاثیر افزایش سن بر اندازه بینی

غضروف ها چارچوب بینی را تشکیل می دهند و در طول زمان، این اجزا حالت افتاده به خود گرفته و عریض تر به نظر می آیند. از طرف دیگر، ممکن است یک قوز هم در پل بینی ظاهر شود. در نتیجه، بینی رو به پایین جلوه کرده و غدد موجود در پوست بینی، به ویژه در ناحیه نوک، با گذشت زمان بزرگ تر می شوند.

این تغییرات باعث می شوند نوک بینی شکل افتاده پیدا کند و در بعضی موارد بسیار شدید، نوک بینی وارد ناحیه لب بالایی می شود.

یک بینی که در نوجوانی و جوانی به اندازه و خوش فرم بوده، در میانسالی بسیار بزرگ، گرد یا کشیده می شود. دیگر این بینی با آنچه که در دوران جوانی و در آینه می دیدید، متفاوت خواهد بود. حتی ممکن است عملکرد بینی هم تغییر کند.

زمانی که فرم بینی عوض می شود، الگوی ورود و خروج جریان هوا نیز به نحوه دیگری خواهد بود.

انواع روش های جراحی بینی

بطور کلی میتوان جراحی بینی را به دو روش زیر تقسیم کرد.

  1. جراحی بینی باز

روش جراحی بینی باز یک روش جراحی بینی است که در آن پوست و بافت‌های موجود در بینی برای دسترسی به ساختارهای داخلی بینی بریده می‌شوند. این روش معمولاً برای تغییر شکل و اندازه بینی، بهبود عملکرد تنفسی و گاهاً درمان مشکلات ناشی از ضایعات یا صدمات استفاده می‌شود.

در روش جراحی بینی باز، پزشک چندین برش در دستگاه تنفسی انجام می‌دهد تا به سطح استخوان و غضروف دسترسی داشته باشد. سپس با استفاده از ابزار جراحی، پوست و بافت‌های مورد نظر حذف گردیده و سپس سطح استخوان و غضروف شکل داده می‌شود. در نهایت، پوست به صورت مناسب تنظيم میشود و نقاط برش خورده به شکلی مناسب بخیه زده می‌شوند.

این روش با بیهوشی کامل فرد انجام میشود و زمان بازگشت فرد به فعالیت روزمره نیز به شدت جراحی و نظر پزشک معالج بستگی دارد.

  1. جراحی بینی بسته

روش جراحی بینی بسته، یا همان رینوپلاستی بسته، یک روش جراحی تغییر شکل و اصلاح بینی است که به منظور بهبود عملکرد تنفسی و ظاهر بینی انجام می‌شود. در این روش، جراح متخصص با استفاده از تکنیک‌های مختلف، عملکرد تنفسی بینی را بهبود می‌دهد و شکل ظاهری آن را تغییر می‌دهد.

همچنین، در جراحی بینی بسته ممکن است از تکنولوژی های پلاستیک و ساختار دهان و صورت استفاده شود تا بهبود عملکرد و ظاهر بینی را فراهم کند.

تاثیر افزایش سن بر اندازه بینی

تغییرات بینی بعد از جراحی زیبایی

همانطور که اشاره کردیم یکی از دلایل تغییر شکل بینی در افراد مختلف، عوارض دوره جراحی است. به عنوان مثال بینی فرد بعد از انجام عمل رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی به دلیل انبساط اعصاب آسیب دیده بینی برای مدتی دچار تورم شده و بزرگ تر از اندازه واقعی خود به نظر می رسد.

این موارد عموما طی دوره نقاهت جراحی برطرف می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم مقاله دلایل تغییر سایز و بزرگ شدن بینی بعد از جراحی زیبایی را مطالعه بفرمایید.

در ادامه به چند نمونه از دلایل تغییر اندازه بینی بعد از عمل اشاره می کنیم:

  • تورم طبیعی جراحی

ورم طبیعی جراحی تا یک هفته بعد از عمل به حالت کبودی در صورت بیمار ظاهر شده و بسته به نوع جراحی ممکن است بهبود آن تا دو ماه نیز به طول انجامد. بافت های بینی در این حالت متورم شده و ما شاهد تغییر اندازه بینی خواهیم بود.

پزشکان برای بهبود سریع تر بیمار در دوره نقاهت جراحی توصیه می کنند تا با مراقبت و شست شوی مداوم بینی (با سرم مخصوص) از التهاب ناحیه جراحی جلوگیری نمایید.

  • تورم مزمن جراحی

این نوع از تورم به ندرت اتفاق افتاده و طی آن مایع میان بافتی در زیر پوست بعد از عمل رسوب می کند و تبدیل به بافت می شود. رفع این بافت اضافی در دو طرف بینی ممکن است تا چندین ماه نیز طول بکشد.

تغییرات بینی بعد از جراحی زیبایی

نتیجه گیری

در این مقاله قصد داشتیم تا شما را به مهمترین دلایل تغییر اندازه بینی در دوره های مختلف سنی آشنا کنیم. همانطور که اشاره کردیم این دلایل شامل موارد زیادی می شوند که شکستگی بینی در اثر سوانح، ابتلا به بیماری های پوستی و عوارض جراحی زیبایی از اصلی ترین موارد مطرح شده در این زمینه به شمار می روند.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک زیبایی تاپ کلینیک و دریافت وقت مشاوره از متخصصان مجرب از بهترین روشها برای تغییر فرم بینی خود با کمترین عوارض اطلاع پیدا کنید.

لطفا چنانچه سوال و یا دغدغه ای در این رابطه دارید، از طریق شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرید و یا در قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید.

09394216199

سوالات متداول

از اصلی ترین دلایل تغییر فرم و اندازه بینی به چند مورد اشاره نمایید؟

پولیپ بینی، ابتلا به بیماری های پوستی و عوارض جراحی زیبایی، که توضیحات تکمیلی در این مقاله درج شده است.

عوارض جراحی بینی در شرایط ظاهری افراد تا چه مدتی پایدار خواهد بود؟

این عوارض دوره زمانی محدودی داشته و عموما یک یا دو ماه بعد از جراحی رفع می شوند.

دسته‌بندی نشدهدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹