عوارض بلفاروپلاستی و نحوه پیشگیری از آن

عوارض بلفاروپلاستی و نحوه پیشگیری از آن

جراح وظیفه دارد که بیماران را از خطرات احتمالی جراحی، قبل از عمل آگاه کند. آگاهی جراح از عوارض احتمالی جراحی نیز مهم است. عوارض بلفاروپلاستی می تواند جزئی یا جدی باشد.

اعتماد و ایجاد ارتباط بین جراح و بیمار مهم است و بیمار باید بتواند تمامی سوالات خود را بپرسد.

بیشتر مراجعه کنندگان ما در مورد عوارض های بلفاروپلاستی سوال می کنند و چون در بیشتر موارد به علت افتادگی بیش از حد پلک مجبور به انجام این عمل هستند بیشتر می خواهند بدانند که چگونه از این عوارض پیشگیری کنند.

پیشگیری و درمان عوارض جراحی پلک هم به بیمار و هم به جراح بستگی دارد. بیمار اگرمراقبت های قبل و بعد از عمل را به خوبی اجرا کند این عومارض را به حداقل می رساند.

جراح در صورتی که فردی با سابقه در این زمینه باشد به راحتی می تواند از بیشتر این جراحات پیشگیری کند و در صورت بروز عوارض به خوبی آن را درمان کند.

بنابراین ما در این صفحه سعی کرده ایم به بیشترین نگرانی افراد در بلفاروپلاستی بپردازیم.

در ادامه در مورد عوارض بلفاروپلاستی و همچنین راهکارهای درمان آن صحبت می کنیم. اگر شما هم قصد انجام این جراحی را دارید همین حالا ادامه مطالب را بخوانید.

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو وقت از تاپ کلینیک از طریق شماره زیر با ما در ارتباط باشید.

09394216199

عوارض بلفاروپلاستی

همانطور که می دانید و در صفحات قبلی سایت تاپ کلینیک به آن اشاره کرده ایم، بلفاروپلاستی یا عمل های زیبایی بدون عوارض نخواهند بود.

می توان گفتن تنها دلیل عوارض بلفاروپلاستی انتخاب نکردن یک جراح ماهر در این زمینه است. یک جراح با سابقه به خوبی با آناتومی چشم بیمار خود تسلط دارد و بهترین روش را برای درمان آن به کار می برد.

در ادامه به برخی از عوارض بلفاروپلاستی و راه های درمان آن می پردازیم.

پیشگیری از عوارض بلفاروپلاستی

 عدم تقارن

طبق روال جراح قبل از عمل باید باید به صورت دقیق اندازه گیری لازم را برای تقارن چشم ها انجام دهد. نه تنها جراح بلکه بیمار نیز باید از عدم تقارن قبل از عمل آگاه باشد.

برای انجام بهتر این جراحی، بیمار باید از سه ماه قبل به اصلاح چشم ها از جمله ارتفاع ابروها بپردازد. رایج ترین عوارض در این زمینه عدم تقارن پلک ها است. برای اصلاح این مورد می توان با ایجاد یک برش و ثابت شدن چین و چروک آن را برطرف کرد.

البته در این مورد خطر دو برابر شدن جای زخم وجود دارد که در صورت لزوم برش کمتری ایجاد می شود.

بسیاری از جزئیات در صورت عدم تقارن پلک ها به مروز زمان از بین می رود. توجه داشته باشید که یک جراح باسابقه دقت بالای در علامت گذاری قبل از عمل دارد و بروز این عوارض را به حداقل می رساند.

پتوز

پتور معمولا یک روز بعد از عمل بلفاروپلاستی رخ می دهد. جراح با تجربه در حین عمل عضله بالابرنده را شناسایی و حفظ می کند.

در عمل پلفاروپلاستی  ورم پلک بعد از عمل شایع است و از علل موقتی پتوز است.به یاد داشته باشید که در بلفاروپلاستی چربی های فوقانی حذف می شوند پس طبیعی است که اختلال عملکرد پس از عمل دیده می شود.

با این وجود باید برای جلوگیری از پتوز احتیاط لازم را به عمل آورد و جراح به آناتومی بدن بیمار  مسلط باشد. در صورت برداشتن چربی باید سپتوم باز شود.

در صورت برداشتن چربی پلک باید باز شود. یکی از راههای شناسایی مختل شدن پلک این است که تیغه کناری چشم با آرکوس حاشیه اوربیتال جوش می خورد.

اگر تیغه کشیده شود، جراح می تواند احساس کند که انگشت در زیر ابرو قرار می گیرد. به همین ترتیب، اگر از بیمار بخواهند سر خود را نگاه کند، سپتوم هنگام گرفتن تیغه با انگشت حرکت نمی کند.

همچنین بخاطر داشته باشید که وقتی چربی  پراپونروتیک preaponeurotic  گرفته شود و اتصالات تیغه بینی تقسیم شود، می توان آپونوروز آبرسان سطحی را با آن بالا برد.

پیشگیری از عوارض بلفاروپلاستی

ناراحتی چشمی

اختلال در عملکرد چشمک زدن به دلیل تورم بافت های پلک بعد از عمل، یک عمل شایع پس از عمل است.

این اخلال باعث ایجاد اشک در چشم می شود. خوابیدن با چشم باز نیز باعث ایجاد پارگی در قسمت عمل شده می شود.

تورم چشم می تواند باعث ایجاد اشک شود بهترین کار برای حل شدن این موضوع استفاده از کرم و کمپرس یخ است.

نکته اساسی برای بهبودی سریع این عوارض استفاده از پماد است به صورتی که از یک باند به مدت 12 الی 24 ساعت برای بهبود آن استفاده شود. بستن باند باید بدون فشار و روی بخیه ها باشد.

دیپلوپیا یادوبینی

خوشبختانه، دوبینی بعد از بلفاروپلاستی بسیار نادر است اما هنوز یک عارضه شناخته شده است.

دوبینی مداوم بعد از روز اول اغلب با حرکات چشم یا تمرینات باز و بسته شدن پلک برطرف می شود.

در برخی از  بیماران که به طور تصادفی و تنها چند هفته یا چند ماه پس از جراحی دچار فلج عصب جمجمه ای غیرمرتبط می شوند، دوبینی شاید ایجاد شود.

در صورت نگرانی می توان تا زمان مشاهده علایم بیمار را تحت معالجه قرار داد. علاوه بر این ها، استفاده از مخلوط لیدوکائین / مارکائین برای بی حسی موضعی، بسیار مفید می تواند باشد.

پیشگیری از عوارض بلفاروپلاستی

 آسیب دیدگی چشم

بدیهی است که جراحی بلفاروپلاستی بسیار نزدیک به کره چشم انجام می شود به همین دلیل احتمال آسیب به کره چشم وجود دارد.

این عارضه می تواند در هنگام کار با لیزر CO 2، با چاقوی جراحی استیل یا تزریق بی حسی موضعی رخ دهد.

محافظ های لیزری چشم در صورت استفاده از لیزر CO 2 ضروری هستند، اما باید داخل چشم به اندازه کافی مرطوب باشد تا هنگام قرار دادن یا خارج شدن از سایش قرنیه جلوگیری شود.

لیزر باید همیشه از کره چشم دور باشد. اندازه گیری قدرت بینایی و معاینه چشم در اولین ویزیت بعد از عمل (تقریباً همیشه روز بعد از عمل) برای رد آسیب چشم و ثبت مستند بودن آن ضروری است.

فراموش نکنید که چشم خود را به وسیله پمادهای چشمی مرطوب نگه دارید چرا که بیشتر بیماران بعد از عمل و در اثر بی حسی موضعی تورم و سفتی پلک را با چشم باز تجربه خواهند کرد.

اگر چشم را مرطوب نگه ندارید منجر به خشکی آن و در نتیجه متورم شدن چشم و حتی گاهی عمل های بعدی می شود.

بیمار باید همواره به یاد داشته باشد که چشم خود را با پماد مرطوب نگه دارد. بیمار باید برنامه ریزی کند تا یک هفته حتی رانندگی نکند. دلیل این امر تیرگی بوجود آمده از استفاده از پماد می باشد.

در هنگام عمل بلفاروپلاستی، جراح نباید به قرینه آسیب برساند می تواند از لنز تماسی استفاده کند. مزیت این کار تسکین درد بیمار و بهبودی سریع همراه با علایم توانایی بینایی بالا برای بیمار است.

خونریزی با از دست دادن بینایی

خونریزی با از دست دادن بینایی یک عارضه نادر ولی مهم است و احتمال آن 1 در 2000 یا 25000 درصد است. فشار خون بالا، استفاده از داروهای ضد انعقاد یا ضد پلاکت، جراحی پیچیده طولانی مدت و جراحی مجدد از طریق بافت زخم از عوامل خطر این بیماری هستند.

با خونریزی حاد، فشار داخل چشم به طور ناگهانی افزایش می یابد و خونرسانی به عصب بینایی به خطر می افتد.

شناخت و پاسخ سریع به این عارضه با دیدن عواملی از جمله کاهش تحرک و افزایش تنش مداری و خونریزی کلید اصلی است.

در صورت مشکوک شدن به خونریزی، محافظ های لیزر جلوی دید را می گیرند که در این صورت باید برای ارزیابی میزان بینایی برداشته شوند. بررسی میزان بینایی باید به بیمار آموزش داده شود و هر بار بینایی خود را بررسی کند.

پیشگیری از عوارض بلفاروپلاستی

 ناهنجاریهای رنگدانه ای و سطح دهی مجدد لیزر CO 2

ناهنجاری رنگدانه به تیرگی زیر چشم اتلاق می شود.

حلقه های سیاه زیر چشم توسط سه عامل ایجاد می شود:

  1. برجستگی چربی که منجر به ایجاد سایه سیاه در زیر چشم می شود.
  2. دومین عامل خونرسانی چربی از پوست نازک پلک.
  3. سومین عامل رنگدانه واقعی در اپیدرم است.

از بین بردن چربی به دو دلیل اول کمک می کند و اگر رنگدانه نسبتاً سطحی باشد، لیزر مجدد سطح پوست می تواند به دلیل سوم نیز کمک کند.

اصلاح بیش از حد پلک بالایی

ترشح عمیق اسکار خطر تصحیح بیش از حد پلک که منجر به پتوز یا عود جمع شدن درپوش می شود را به همراه دارد. برای دستیابی به نتیجه مطلوب ممکن است به جراحی مجدد نیاز داشته باشید.

علت جمع شدگی پلک معمولاً اختلاط سپتوم مداری در بافتهای عمیق تر است. بنابراین، آزاد سازی سپتوم از این بافتهای عمیق بسیار مهم است.

اگر پیوند پوست به اندازه کافی انجام شده باشد، در نتیجه می توان جراحی طولانی مدت را انجام داد، بنابراین از برش پوست دیگر جلوگیری می شود.

یکی دیگر از تکنیک های مفید این است که بخیه کششی را بیش از یک هفته استفاده نکنید. با درخواست از بیمار برای کشیدن بر روی بخیه، به تعدیل ارتفاع پلک و رسیدن به ارتفاع مطلوب تر کمک می کند.

از بین بردن چربی اضافی یا بالا بردن چین و چروک بیش از حد طبیعی می تواند منجر به ایجاد پوکی در پلک های فوقانی شود.

حتی ​​می تواند برای بیمار سنگین وزن ناراحت کننده باشد و پر کردن مناطق گود شده می تواند مشکل ساز شود. بجای آن می توان از تزریق چربی استفاده کرد.

پیشگیری از عوارض بلفاروپلاستی

اصلاح و جمع شدن پلک پایین

شل شدن افقی زنجیر حلقوی پلک پایین اغلب در زمان جراحی نادیده گرفته می شود، که به سایر ناهنجاری ها اجازه می دهد تا پس از جراحی خود را نشان دهند.

در اوایل دوره بعد از عمل، مداخلات کوچک می توانند تفاوت زیادی در نتیجه نهایی ایجاد کنند.

درمان کموز ملتحمه می تواند فشار رو به پایین پلک پایین را کاهش دهد. از بین بردن آلرژی موضعی و گهگاه استفاده کوتاه مدت از کرم یا آمپول استروئید موضعی مفید است.

به بیمار می توان ماساژ رو به بالا را آموزش داد تا عفونت و اسکار را به حداقل برساند و تورم حاصل شده را کاهش دهد.

در صورت تشخیص اولیه تشکیل اسکار، تزریق موضعی استروئید می تواند گاهاً نیاز به جراحی بیشتر را از بین ببرد.

اگر مشخص شود که درجه شل شدن افتادگی پلک ها توسط جراح سرسری گرفته شده و درپوش خارجی دارد، جراح باید بازبینی اولیه و دوباره ای انجام دهد تا از جراحی های بعدی جلوگیری کند.

این عمل یعنی برداشتن چربی اضافه بعد از جراحی باعث سفت شدن پلک های درجه بندی شده می شود و در همه بیماران به جز بیماران جوان می توان از آن استفاده کرد.

برداشتن چربی از طریق ملتحمه به تنهایی در بیماران جوانی که ممکن است پوست اضافی بسیار کمی داشته باشند و پوست آنها به قدری انعطاف پذیر باشد که بتواند خود به خود بعد از عمل سفت شود، می تواند روش خوبی برای انجام عمل واقع گیرد.

پیشگیری از عوارض بلفاروپلاستی

چگونه میتوان از عوارض جراحی بلفاروپلاستی پیشگیری کرد؟

همان طور که انجام مراقبت‌های قبل از جراحی لازم و ضروری است، رعایت نکات و دستورالعمل‌های بعد از جراحی نیز از اهمیت بالایی برخورار است و فرد برای جلوگیری از هر گونه عوارض و خطرات، باید رعایت آن‌ها را جدی بگیرد.

  1. بعد از جراحی بلفاروپلاستی ممکن است در نواحی اطراف چشم، تورم و کبودی مشاهده کنید که این یک عارض طبیعی بعد از این جراحی میباشد که پس از چند روز رفع خواهد شد، که میتوانید با استفاده از کمپرس سرد درمان کبودی را سرعت ببخشید.
  2. پس از گذشت یک هفته می‌توانید به انجام فعالیت‌های روزانه خود بپردازد اما باید به مدت حذاقل یک ماه از انجام فعالیت‌های سنگین بپرهیزید.
  3. پس از انجام جراحی با انجام فعالیت‌های سبک مثل راه رفتن به مدت کم، به بهبود زخم کمک کنید.
  4. در محل جراحی باندهایی قرار می‌گیرد که پس از چند روز با مراجعه به پزشک برداشته می‌شود.
  5. رعایت کردن بهداشت یکی از نکات مهم برای جلوگیری از بروز عفونت و سایرعوارض عمل بلفاروپلاستی میباشد.
  6. معمولا پس از جراحی بلفاروپلاستی تا چند روز تاری دید خواهید داشت که امری طبیعی است؛ اما در صورتی که این تاری دید بیش از چند روز ادامه داشت حتما باید به پزشک اطلاع داده شود.
  7. بعد از جراحی تا مدت زمان تعیین شده طبق صلاحدید پزشک باید از عینک آفتابی استفاده کنید.

 توصیه جراحان تاپ کلینیک

بلفاروپلاستی یک عمل موفقیت آمیز است که به طور گسترده انجام می شود. با این حال، به دلیل ساختار پیچیده و عملکرد پلک ها، احتمال عوارض در آن وجود دارد.

با انتخاب جراح مناسب، بحث كامل با جراح و تكنيك دقيق جراحي، مي توان از اين موارد جلوگيري كرد. تکنیک های موثر برای درمان و عوارض ممکن است در آینده به وجود آیند اما اگر جراح متخصص در کنار شما باشد این امر سریعاً رفع خواهد شد.

پس در انتخاب جراح دقت های لازم را انجام دهبد.

جراحان تاپ کلینیک با 12 سال سابقه در امر زیبایی توانسته اند رضایت بیماران را جلب کند. شما می توانید نمونه کارها در صفحه اینستاگرامی ما به آدرس topclinicfa.com ببینید.

سوالات متداول پیشگیری و درمان عوارض بلفاروپلاستی

گود شدن بیش از حد چشم را چگونه می توان درمان کرد؟

این عارضه را با تزریق مجدد چربی می توان اصلاح کرد.

عدم تقارن چشم ها را چگونه می توان برطرف کرد؟

عدم تقارن چشم ها را با یک برش و ثابت شدن چین و چروک می توان برطرف کرد.

چگونه از عوارض بلفاروپلاستی پیشگیری کنیم؟

پیشگیری از عوارض به انتخاب شما برای مراجعه به یک جراح باسابقه و اجرای دستورالعمل های وی بستگی دارد.

بلفاروپلاستیدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹