مراقبت های بعد از پروتز سینه که باید بدانید

مراقبت بعد از پرتز

بعد جراحی پروتز سینه معمولا همان روز مرخص می شوید. ممکن است در در منزل کمی احساس سنگینی کنید که علت آن عوارض داروهای بی هوشی است. به مدت 24 ساعت باید شخصی  از شما مراقبت کند.

در این مطلب در مورد مراقبت های بعد از عمل پروتز که باید بدانید را شرح می دهیم. بهتر است قبل از رفتن به عمل این توصیه ها را بخوانید و برای کاهش درد و تورم یک سری نکات را رعایت کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فرم دهی و مراقبت از لب ها، مشاوره و رزرو میتوانید از طریق شماره زیر با ما در ارتباط باشید.

09394216199

جراحی پروتز سینه

پروتز سینه ها یک جراحی زیبایی است که برای بزرگ کردن یا متقارن شدن سینه ها انجام میشود. برای انجام جراحی پروتز سینه می‌توان از چربی های  نقاط دیگر بدن استفاده کرد به سینه تزریق کرد و یا از طریق جراحی کاشت یا پروتز را برای سینه انجام داد.

مراقب های ویژه بعد از عمل پروتز سینه

در مراقبت های بعد ازعمل لازم است  24 ساعت یک نفر همراه شما باشد و از شما مراقبت کند.

مراقبت های بعد از عمل پروتز سینه شامل موارد زیر است:

مراقبت بعد از پروتز سینهحمام کردن بعد از پروتز سینه

بعد از پروتز سینه تا 3 روز نباید به حمام بروید. در زمان استحمام  می توانید سوتین طبی خود را در بیاورید. سعی کنید محل پروتز را با آب ملایم وصابون بشویید. این کار را به آرامی انجام دهید و از هرگونه مالش و فشار به سینه خود داری کنید.

 فعالیت بدنی و ورزش

بعد از عمل پروتز سینه از هرگونه فعالیتی که عضلات سینه را درگیر می کند خودداری کنید. همچنین فعالیت هایی که به صورت مستقیم به قفسه سینه فشار وارد می کند و باعث درد و ناراحتی می شود پرهیز کنید.

بعد از عمل می توانید چند روز بعد پیاده روی سبک داشته باشید اما برای انجام ورزش های سنگین تا 6 الی 8 هفته باید از انجام آن ها بپرهیزید.

برای شنا کردن باید به مدت 6 الی 8 هفته صبر کنید ولی اگر هدفتان یک آب تنی است می توانید بعد از دو هفته و ترمیم کامل زخم، آبتنی کنید.

کمپرس یخ

برای کاهش در و تورم می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید. توجه داشته باشید که یخ را نباید به صورت مستقیم روی پوست قرار داد. آن را داخل حوله یا پارچه ای قرار داده و روی سینه بگذارید. مدت زمان قرارگیری کمپرس نباید آنقدری باشد که باعث ناراحتی تان شود.
استعمال دخانیات

در 15 روز بعد از عمل به هیچ عنوان سیگار نکشید چون باعث کاهش جریان خون در عروق شده و دوره بهبودی را افزایش می دهد.

سوتین طبی

استفاده از سوتین طبی برای نگه داشتن پروتز بعد از عمل لازم است و سعی کنید تا 4 هفته بطور مداوم از آن استفاده کنید. سوتین طبی حکم یک پانسمان را دارد و تا زمانی که پزشک برای تان در نظر می گیرد از آن استفاده کنید.

سوتین طبی بعد از پروتز سینه

مصرف الکل

مصرف الکل باعث ایجاد خون ریزی می شود. پس تا زمانی که از داروهای مسکن استفاده می کنید از مشروبات الکلی دور بمانید.

فعالیت جنسی

در صورتی که درد نداشته باسید و بدنتان اجازه دهد می توانید فعالیت جنسی داشته باشید.
برگشت سر کار
روند التیام بسته به بدن شخص و نحوه جراحی بستگی دارد. معمولا بیماران بعد از دو هفته می توانند به سرکار رفته و به فعالیت های اجتماعی بپردازند ولی برای برخی از افراد ممکن است این مدت زمان به یک ماه برسد.

استفاده از عطر

از عطر و لوسیون در اطراف پستان خودداری کنید چرا که مواد موجود در این مواد به لایه های خارجی پروتز آسیب می رساند.

رانندگی بعد از عمل پروتز سینه

یک هفته بعد از پروتز سینه می توانید رانندگی کنید اما به شرطی که فرمان اتومبیل تان هیدرولیک باشد. برای اینکه به عضلات پروتز فشار کمتری وارد شود، فرمان اتومبیل را در نیمه پایین آن بگیرید تا به عضلات روی پروتز فشار کمتری وارد شود.

نحوه خوابیدن بعد از پروتز سینه

به توصیه های پزشک در مورد نحوه خوابیدن دقت کنید چرا که نحوه خوابیدن جدا از بهبودی بدن بر ظاهر ایمپلنت نیز تاثیر می گذارد.

برای قراگیری بهتر پروتزها در جای خود، سه هفته بعد از عمل به پهلو نخوابید و سعی کنید به پشت بخوابید.

در حین خواب می توانید از بالش برای بلند کردن کمر برای کمک به وزن پستان استفاده کنید.

مراقبت های پروتز سینه

دوران نقاهت بعد از جراحی پروتز سینه

شما حتما باید مراقبت هایی که توسط پزشک معالج به توصیه شده را انجام دهید تا دچار عارضه های نامطلوب نشوید و یا نیازی به تزریق مجدد پروتز پیدا نکنید.

دوران نقاقت جراحی پروتز سینه کوتاه مدت است، که بهتر است سعی کنید به آرامی راه بروید و فشار زیای به سینه های خود وارد نکنید. و از سوتین های طبی استفاده کنید. حداقل 10 روز باید استراحت کنید تا فشاری به سینه هایتان وارد نشود، البته به آرامی میتوانید امور روزمره خود را انجام دهید.

برای کاهش تورم بعد از پروتز سینه چه باید کرد؟

تورم بعد از عمل یک امر طبیعی است و طی چند روز تا چند هفته فروکش می کند. در صورت پایین نبودن فشار خون می توانید از آب کرفس و یا آناناس برای کاهش کبودی استفاده کنید.

برای کاهش خونریزی از مشروبات الکلی و استعمال دخانیات بپرهیزید.

ترکیباتی از جمله آسپرین، ایبوبروفن، ژلوفن و انیدومتاسین را تا دو هفته بعد از جراحی قطع کنید.

چه زمانی باید بخیه ها را کشید؟

اگر جراح از بخیه های جذبی استفاده کرده باشد، نیازی به برداشتن بخیه نیست ولی اگر بخیه ها غیر قابل قابل جذب باشند باید یک هفته بعد از عمل کشیده شوند.

توصیه پزشکان تاپ کلینیک

در این مطلب در مورد مراقبت های بعد از پروتز سینه صحبت کردیم. درنظر داشته باشید که جدا از مهارت های جراح، در مرحله دوم این خود شما هستید که می توانید در نتیجه جراحی اثری مثبت داشته باشید پس تمامی دستور العمل ها را به خوبی اجرا کنید.

در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید با مشاورین ما در تماس باشید.

عوارض احتمالی عمل جراحی پروتز سینه

  • عدم رضایت از شکل و ظاهر سینه پس از انجام عمل جراحی
  • در 5 روز اولیه پس از جراحی احساس درد خواهید کرد
  • احتمال خونریزی
  • ایجاد عفونت در صورت عدم انجام مراقبت های لازم
  • واکنش های بدن بیمار به داروهای بیهوشی
  • به وجود آمدن چین و چروک در محل قرار دادن پروتزها

در پایان

اگر از فرم، حالت و اندازه سینه های خود راضی نیستید و قصد انجام جراحی پروتز سینه را دارید، میبایست با آگاهی کافی و دیدی باز نسبت به این جراحی زیبایی، اقدام کنید. همچنین باید حتما از مراقبت های بعد از این جراحی را که در این مقاله به آنها اشاره کردیم، رعایت کنید. شما عزیزان می توانید با رعایت مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه که در این مقاله ارائه کردیم، نتایج مثبت حاصل از این جراحی را تقویت کنید و از بروز عوارض نامطلوب جلوگیری کنید.

 جهت دریافت مشاوره تخصصی ثبل از جراحی پروتز سینه و مراقب های بعد از آن میتوانید از طریق شماره زیر با متخصصین تاپ کلینیک در ارتباط باشید.

09394216199

سوالات متداول مراقبت های بعد از پروتز سینه

سن مناسب برای انجام پروتز سینه چند است؟

عموما پروتز های سالین را از 18 سالگی و پروتزهای سلیکونی را از 22 سالگی به بعد توصیه می کنند.

افراد مبتلا به فیبروکیستیک می توانند پروتز سینه را انجام بدهند؟

پروتز سینه به مشکلات پاتولوژیک ارتباطی ندارد. افراد دارای این بیماری می توانند عمل پذروتز سینه را انجام دهند ولی باید هر ماه چکاپ شوند.

آیا بعد از پروتز باید از گن یا لباس مخصوص استفاده کرد؟

بله، بعد از جراحی پروتز سینه باید از گن هایی که جراح توصیه می کند استفاده کنید.

بعد از پروتز سینه تا چه مدت نباید شنا کرد؟

بعد از گذشت 6 هفته از جراحی و بعد از تایید جراحی زیبایی سینه می توانید به استخر بروید.

پروتز سینهدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹