پیکرتراشی چیست؟ – بررسی صفر تا صد عمل جراحی پیکرتراشی و انواع آن

پیکرتراشی چیست؟ – بررسی صفر تا صد عمل جراحی پیکرتراشی و انواع آن

در دنیای صنعتی امروز، عواملی مانند سبک های ناسالم در تغذیه و زندگی، تحرک کم و… منجر به چاقی و تجمع چربی ها در اندام های مختلف بدن شده است؛ در نتیجه باعث شده است که افراد بسیاری از اندام خود ناراضی بوده و به دنبال راه هایی برای لاغری و رسیدن به اندام ایده‌آل باشند.

در این میان عمل پیکرتراشی می تواند گزینه مناسبی باشد تا افراد به اندام ایده‌آل خود برسند. البته عمل پیکرتراشی نیز انواع مختلفی دارد و با توجه به شرایط بیمار، مناسب ترین عمل برای فرد انتخاب می شود.

برای اینکه بیشتر با عمل پیکرتراشی و انواع آن آشنا شوید، توصیه می کنیم که در ادامه این مقاله با تاپ کلینیک – مرکز تخصصی زیبایی در تهران همراه باشید.

پیکرتراشی چیست و انواع آن کدامند؟

پیکرتراشی شامل روش هایی است که باعث می شوند فرد به تناسب اندام ایده‌آل خود برسد.

در واقع افرادی که در بخش های مختلفی از بدن دارای چربی یا بافت اضافی هستند، بهترین کاندید برای انجام عمل پیکرتراشی محسوب می شوند. البته باید توجه داشت که فرد متقاضی عمل باید سلامتی کافی جسمی و روانی داشته باشد.

روش های مختلف پیکرتراشی عبارتند از:

در حالت کلی افرادی که با وجود ورزش و رژیم غذایی باز هم نمی توانند به تناسب اندام دلخواه خود برسند، می توانند به پزشک مراجعه کرده و تحت عمل پیکرتراشی قرار بگیرند.

با انجام این عمل چربی های اضافی بدن در مدت کوتاهی از بین رفته و هیچ آسیبی به عروق، عصب ها و ارگان های داخلی بدن وارد نمی شود.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که پیکرتراشی برای کاهش وزن نیست و بیشتر به منظور حذف چربی های موضعی و کاهش حجم اندام های مختلف بدن انجام می شود.

بنابراین همواره پزشکان توصیه می کنند که افراد با ورزش و تغذیه سالم و درست وزن خود را به وزن ایده‌آل رسانده و تثبیت کنند؛ سپس برای انجام عمل پیکرتراشی اقدام کنند.

پیکرتراشی چیست و انواع آن کدامند؟

پیکرتراشی به روش لیپوماتیک به چه صورت است؟

یکی از روش های پیکرتراشی که بسیار پرطرفدار است، پیکرتراشی به روش لیپوماتیک است. به این روش، چربی کشی نیز گفته می شود.

در این روش چربی های سرسختی که شکم، پهلو، ران، باسن و… تجمع کرده اند، با استفاده از لوله کوچکی به نام کانولا از بدن استخراج می شوند. این چربی می توانند تصفیه شده و به بخش های مختلف بدن تزریق شوند.

کانولاها به یک دستگاه مکنده قوی متصل هستند و با ایجاد فشار منفی و مکش قوی، باعث می شوند که چربی ها از بدن استخراج شوند.

در لیپوماتیک علاوه بر اینکه حرکات ارتعاشی لوله باعث خرد شدن چربی می شود، از امواج اولتراسونیک نیز استفاده می شود. این اماج در برخورد با بافت چربی، سلول های چربی را تخریب کرده و به صورت مایع در می آورند که این مسئله باعث می شود تا خروج چربی ساده تر شود. در حالت کلی با الگوی یکسانی، این چربی ها تخریب خواهند شد.

این کار باعث می شود که کار برای جراح بسیار ساده تر شده و دقت کار نیز بالاتر رود. در عمل لیپوماتیک به عروق و اعصاب مجاور بافت چربی آسیبی نخواهد رسید و نتیجه ظاهری عمل دقیق و یکدست خواهد بود.

می توان گفت که امروزه این عمل پیکرتراشی بسیار رایج است و افراد زیادی متقاضی انجام آن هستند.

عمل لیپوماتیک یک عمل بی خطر است که با حذف چربی ها از بدن به سلامت بدن نیز کمک می کند؛ زیرا با استخراج چربی ها، خطر ابتلا به بیماری های کبد چرب نیز کاهش می یابد. تمامی مراحل این عمل تحت بی حسی موضعی انجام می شود و در موارد نادری ممکن است از بیهوشی استفاده شود.

ماندگاری این عمل نیز به عوامل متعددی بستگی دارد. در صورتی که بیمار بتواند سبک زندگی سالمی داشته باشد و وزن خود را ثابت نگهدارد، نتیجه این عمل پیکرتراشی دایمی خواهد بود.

پیکرتراشی به روش لیپوماتیک به چه صورت است؟

تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن در چیست؟

هر دو این عمل ها، زیرمجموعه ای از پیکرتراشی هستند و به حذف چربی های اضافی در بدن اطلاق می شوند؛ اما در لیپوساکشن چربی ها با استفاده از حرارت از بین می روند و دیگر قابل استفاده نیستند.

این در حالی است که در لیپوماتیک چربی های استخراج شده به وسیله حرکات فیزیکی خرد می شوند و در نتیجه سلول های زنده ای هستند که بعد از تصفیه قابلیت تزریق مجدد را دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این مورد، پیشنهاد می کنیم مقاله «تفاوت لیپوماتیک با لیپوساکشن» را مطالعه فرمایید.

تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن در چیست؟

پیکرتراشی به روش ابدومینوپلاستی به چه صورت انجام می شود؟

در عمل زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی، بر خلاف لیپوماتیک برش هایی بر روی شکم ایجاد می شود. این عمل سفت کردن بافت های شکم و از بین بردن پوست و چربی اضافی انجام می شود.

روش انجام به این صورت است که برش های طولانی در پایین شکم و قسمت بالای ناحیه شرمگاهی ایجاد می شود.

با استفاده از برش های ایجاد شده، پزشک با استفاده از تیغ جراحی یا کاتر حرارتی، بافت و چربی های اضافی را از شکم حذف و عضلات دیواره شکمی را به یکدیگر نزدیک کرده و بخیه می زند. پوست اضافی شکم نیز حذف شده و ناف در مکان مشخص شده بخیه می خورد.

این روش پیکرتراشی برای افرادی مناسب است که دارای شکمی افتاده و شل هستند. این عمل زیبایی تهاجمی بوده و تحت بیهوشی انجام می شود؛ بنابراین مراقبت های قبل و بعد از عمل بسیار مهم است.

با وجود اینکه این عمل نیز مانند هر عمل جراحی دیگری ریسک ها مخصوص خود را دارد؛ اما در صورتی که پزشک از مهارت و تجربه کافی برخوردار باشد، عوارض و خطرات این عمل به حداقل خواهد رسید؛ بنابراین افرادی که می خواهند این عمل پیکرتراشی را انجام دهند، باید در انتخاب پزشک بسیار دقت کنند.

پیکرتراشی به روش ابدومینوپلاستی به چه صورت انجام می شود؟

سخن آخر

عمل پیکرتراشی به هر عمل زیبایی که باعث زیبایی اندام شود، اطلاق می شود. در واقع تمامی عمل هایی که به زیبایی و تناسب اندام ربط دارند، زیرمجموعه ای از عمل پیکرتراشی هستند؛ بنابراین پیکرتراشی روش های مختلفی دارد.

یکی از روش های پیکرتراشی که با حذف چربی های اضافی بدن انجام می شود و طرفداران زیادی دارد، لیپوماتیک است. روش دیگر هم که برای زیبایی شکم و سفت کردن بافت ها و عضلات آن انجام می شود، ابدومینوپلاستی است.

ما در این مقاله به این دو عمل پیکرتراشی پرداختیم. در صورتی که تمایل دارید درباره عمل های پیکرتراشی بیشتر بدانید، سایر مقالات را مطالعه بفرمایید. همه ی شما عزیزان می توانید از طریق راه های ارتباطی ما در اینستاگرام، تلگرام، واتس اپ و یا تماس با شماره 09394216199 از مشاوره و راهنمایی رایگان ما بهره مند شوید.

سوالات متداول

لیپوماتیک بهتر است یا لیپوست؟

لیپوست یکی از نسل های جدید دستگاه لیپوماتیک است و چربی های بیشتری را تخلیه می کند. در حالت کلی تفاوت عمده ای با لیپوماتیک ندارد و همان چربی کشی با دستگاهی جدیدتر است.

بهترین کاندید برای انجام عمل پیکرتراشی چه کسی است؟

افرادی بهترین کاندید برای انجام پیکرتراشی هستند، که با وجود داشتن وزن ایده‌آل دارای چربی اضافی در بخش یا بخش هایی از بدن خود هستند. این چربی می تواند در شکم، باسن، پهلو، ران و… باشد. البته افرادی که متقاضی عمل هستند، باید از نظر جسمی و روحی در سلامت کافی باشند.

متفرقهدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹