عوارض ماموپلاستی

هر جراحی به نوبه خود یک سری عوارض دارد که ما در این مطلب به بررسی خطرات و عوارض عمل ماموپلاستی، راهکارهایی برای کاهش این عوارض  و توضیحاتی راجب هزینه عمل ماموپلاستی خواهیم پرداخت.

ابتدا لازم است تعریفی از ماموپلاستی داشته باشیم سپس به بقیه موارد می پردازیم:

جهت انجام جراحی ماموپلاستی و کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره و رزرو میتوانید از طریق شماره زیر با ما در ارتباط باشید.

09394216199

 عمل ماموپلاستی چیست و چگونه انجام می گیرد؟

عمل جراحی ماموپلاستی یک جراحی ترمیمی برای پستان است که به جهت اصلاح سایز و اندازه و یا ترمیم افتادگی پستان ها انجام می شود. در این جراحی چربی، بافت غدد و پوست برداشته می شود تا بتوان بافت پستان را تغییر داد.

همچنین وضعیت قرارگیری نوک سینه ها نیز اصلاح می شود تا در نتیجه آن فرم بهتری برای سینه ایجاد کرد. با وجود آن که این جراحی تا حدودی آسان است و خطرات جدی به دنبال ندارد، در صورتی که بیمار نکات لازم برای قبل و بعد از جراحی را رعایت نکند، ممکن است مشکلاتی برای او به وجود آورد. عوارض ماموپلاستی بسیار مختلف است که در این مقاله قصد داریم رایج ترین آن ها را بازگو کنیم.

برای آگاهی بیشتر در مورد ماموپلاستی می توانید وارد صفحه نکاتی که باید بعد از جراحی ماموپلاستی بدانید، شوید.

عوارض ماموپلاستی

عوارض مهم جراحی مامو پلاستی چیست؟

هر عمل جراحی خطرات مخصوص خود را دارد. با وجود آن که برخی از خطرات و عوارض به طور قطعی در فرد به وجود می‌آیند، می‌توان با روش‌ها و تکنیک‌های مختلف مقدار آن را کنترل کرد و یا حتی با انتخاب صحیح روش جراحی می توان به طور کلی از ایجاد عارضه جلوگیری کرد.

مراقبت های بعد از عمل بسیار مهم و ضروری هستند و در صورتی که آن ها را به طور کامل رعایت کنید، بسیاری از عوارض جراحی به وجود نمی آیند. عوارض شایع عمل زیبایی ماموپلاستی در زیر آورده شده است:

اسکار جراحی

اسکار پس از عمل جراحی زیبایی ماموپلاستی در واقع یک عارضه نیست و یکی از نتایج عادی جراحی به حساب می آید و تقریبا اجتناب ناپذیر است. پس از جراحی ماموپلاستی به مدت طولانی جای زخم ها باقی می مانند و ممکن است التیام آن ها حتی تا چند سال طول بکشد.

وجود قرمزی، برجستگی و یا حتی وجود خارش در جای زخم ها عادی است و پس از مرور زمان از بین می رود. با این حال در صورتی که پس از گذشت مدت زمانی که پزشک به شما می گوید این عوارض از بین نرفت، می توانید برای مشاوره به پزشک مراجعه کنید.

در نظر داشته باشید که در صورتی که بدن فرد مستعد تولید گوشت اضافه باشد، پس از جراحی احتمال بروز آن افزایش پیدا می کند. با این حال می توان با روش هایی آن را درمان کرد و یا میزان آن را کاهش داد. همه ی این موارد با توجه به نوع عمل و شدت آن متفاوت خواهد بود.

عوارض ماموپلاستی

عفونت

یکی از عوارض رایج جراحی ماموپلاستی بروز عفونت است. در صورتی که مراقبت های پیش از عمل و بعد از عمل را به طور کامل رعایت کنید، تا حد بسیار زیادی از آن جلوگیری خواهد کرد و تقریباً می توان گفت عفونت برای بیمار به وجود نمی‌آید.

پزشک اغلب برای پیشگیری از بروز عفونت آنتی بیوتیک تجویز می کند که در صورت مصرف به موقع، از ایجاد عفونت جلوگیری می کند. علائم رایج نشان دهنده عفونت در سینه، درد، قرمزی اطراف ناحیه جراحی شده، وجود چرک، جمع شدن مایع در بخیه ها و تب است.

در صورت مشاهده هر کدام از این عوارض سریعا به پزشک مراجعه کنید. همچنین استفاده از محلول ضد میکروب و استریل کردن ناحیه جراحی تا حد زیادی از ایجاد عفونت در سینه پس از جراحی ماموپلاستی جلوگیری می کند.

در صورتی که مقدار عفونت بسیار زیاد باشد و با دارو نتوان آن را کنترل کرد، برای خارج کردن چرک یا هماتوم، پزشک ناحیه جراحی را کمی باز می کند تا بتواند عفونت را تخلیه کند. در صورتی که در عمل جراحی از پروتز استفاده شده باشد، پس از بروز عفونت باید حتما پروتز خارج شود تا برای بیمار مشکل جدی تری به وجود نیاید.


بیشتر بخوانید: انواع پروتز سینه یا ایمپلنت سینه


در صورتی که پزشک از تجربه کافی برای جراحی برخوردار نباشد، ممکن است پس از جراحی سینه ها نامتقارن باشند. این عدم تقارن ممکن است به چند صورت ایجاد شود.

در برخی موارد مشکل تقارن در قرارگیری وضعیت نوک پستان اتفاق می افتد که در این صورت یک پستان در وضعیت درست خود قرار نگرفته و ممکن است بالاتر یا پایین تر از حد معمول قرار بگیرد.

خلاص شدن از شر سینه های نافرم به کمک ماموپلاستی امکان پذیر است. ممکن است اندازه دو پستان یکسان نباشند و یکی کوچکتر از دیگری باشد و یا در جهت دیگری قرار گرفته باشد.

در صورتی که جراح ماموپلاستی حرفه ای باشد و تجربه خوبی در این زمینه داشته باشد، به خوبی می تواند تقارن سینه ها را رعایت کند. به همین دلیل انتخاب جراح اهمیت بسیار زیادی دارد.

عوارض ماموپلاستی

از دست رفتن حس نوک سینه و یا پوست اطراف آن

یکی دیگر از رایج ترین عوارض جراحی ماموپلاستی، از دست رفتن حس نوک سینه است که ممکن است به صورت موقتی یا دائمی اتفاق بیفتد.

با توجه به روش جراحی و میزان تغییر در بافت سینه ممکن است حس نوک سینه و یا پوست اطراف آن از بین برود. در صورتی که این موضوع برای شما حائز اهمیت است، حتما پیش از جراحی در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

ایجاد اختلال در شیر دهی

در صورتی که قصد انجام عمل ماموپلاستی را دارید، باید بدانید که پس از جراحی امکان شیردهی وجود ندارد و جراحی ماموپلاستی در روند شیردهی اختلال ایجاد می کند. به همین دلیل بهتر است این عمل پس از دوران شیردهی انجام شود.

ورم و التهاب محل عمل

در صورتی که ورم و التهاب بسیار کم باشد، در مدت زمان کمی از بین می رود و جذب بدن می شود. اما در صورتی که ورم به دلیل خونریزی بیش از حد و عفونت به وجود آمده باشد، باید حتماً برای درمان آن به پزشک مراجعه کرد با این حال ورم و التهاب در نتیجه جراحی تاثیری ندارند.

خونریزی

در برخی موارد ممکن است به دلایل مختلف ناحیه جراحی شده دچار خونریزی شود. خونریزی ممکن است به طور داخلی و یا خارجی صورت گیرد در صورت مشاهده خونریزی و یا تشخیص آن سریعاً به پزشک مراجعه کنید تا هر چه زودتر درمان شود.

در غیر این صورت ممکن است نتیجه عمل را تحت تاثیر قرار دهد و یا سبب بروز عفونت و التهاب در بخیه ها شود.
در صورتی که پزشک ار تجربه کافی در جراحی ماموپلاستی برخوردار باشد و بیمار تمامی نکات ضروری قبل و بعد از عمل را رعایت کند، امکان بروز عوارض پس از جراحی به حداقل می رسد.

عوارض ماموپلاستی

عدم شیردهی

با انجام عمل جراحی ماموپلاستی، تغییراتی در بافت و اعصاب سینه ایجاد می شود. در ماموپلاستی کاهشی برخی از بافت های سینه برداشته می شود و این موضوع باعث کاهش شیردهی در آینده می شود البته این امر کاملا طبیعی و منطقی است.

برای جلوگیری از عوارض ماموپلاستی چه باید کرد؟

برای جلوگیری از خطرات و عوارض ماموپلاستی، ابتدا باید یک جراح باسابقه و مرکز معتبر برای عمل انتخاب کنید و همچنین  به تمامی نکات قبل و بعد عمل دقت کرده و به خوبی آن ها را رعایت کنید.

جراح برای رفع و بهبود انقباض سینه ها و همچنین سفت شدن سینه ها یک ماساژ به شما توصیه می کند که این ماساژ در بهبود زخم ها نیز موثر است.

درمواردی که بعد از عمل ماموپلاستی علائمی همچون تنگی نفس، درد در سینه و بالارفتن ضربان قلب را احساس کردید به پزشک خود مراجعه کنید.

هزینه جراحی ماموپلاستی

هزینه جراحی ماموپلاستی نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، اصلی ترین علت آن هم، افزایش حدودا 30% هزینه های مراکز جراحی میباشد. با توجه به افزایش هزینه های جراحی، افراد متقاضی باید علاوه بر انتخاب بهترین جراح ماموپلاستی، مسائل هزینه ای را هم در نظر بگیرند، متاسفانه بسیاری از متقاضیان به علت پرداخت مبالغ کمتر به مراکز ارزان قیمت مراجعه می کنند که دالبته اکثرا از نتیجه حاصل ه جراحی ناراضی هستند و مجبور به  انجام ماموپلاستی ترمیمی میشوند. پس حتما در تخصص و مهارت جراح را در اولویت خود قرار دهید. قیمت جراحی ماموپلاستی در تهران حدود 40 میلیون تومان به بالا میباشد. که به علت یکسان نبودن شرایط جراحی برای همه متقاضیان نمیتوان رقم دقیقی برای این جراحی اعلام کرد، جهت اطلاع دقیق از هزینه جراحی خود با شماره مندرج در سایت تماس گرفته و با رزرو وقت و معاینه توسط پزشکان متخصص تاپ کلینک از هزینه دقیق جراحی ماموپلاستی برای خود مطلع شوید.

توصیه مشاوران تاپ کلینیک

در نظر داشته باشید که هیچ عمل جراحی بدون عوارض نیست و این بیشتر به خودتان و تصمیم شما بستگی دارد. در مرحله اول به دنبال یک جراح قابل اعتماد باشید و توصیه های جراح را جدی بگیرید.

در پایان

جراحی ماموپلاستی به یکی از جراحی های رایج و بسیار محبوب بین زنان تبدیل شده است، اغلب مشکلات زیبایی سینه با این جراحی برطرف میشود مانند هر جراحی ماموپلاستی نیز عوارضی دارد، اگرچه اغلب عوارض با مراقبت قابل پیشگیری است اما بعضی از عوارض های خطرناک ممکن است به دلیل کم تجربگی جراح و یا عدم رعایت توصیه های پزشک اتفاق بیفتد. در این مقاله به طور کامل به بررسی عوارض  عمل ماموپلاستی پرداختیم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ماموپلاستی و دریافت مشاوره های تخصصی و رزرو وقت از تاپ کلینیک  میتوانید از طریق شماره زیر با ما در ارتباط باشید.

09394216199

سوالات متداول عوارض ماموپلاستی

آیا محل جراحی زیبایی شکم باقی می ماند؟

در تمامی جراحی ها محل زخم باقی می ماند و ابدومینوپلاستی از این امر مجزا نیست. مسما طول زخم در این جراحی به میزان برداشت پوست و روش آن بستگی دارد.

خطراط جراحی شکم چیست؟

جراحی شکم نیز یک سری خطرات مانند عفونت و خونریزی دارد که امروزه با روش های نوین جراحی این خطرات کم شده است. درضمن با رعایت مراقبت های قبل و بعد از عمل شاهد این خطرات نخواهید بود.

علت برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی چیست؟

بعد از ابدومینوپلاستی، با عدم تحرک و عدم ثبات وزن، نتیجه جراحی را به هم می زنید پس بهتر است مراقبت های بعد ازعمل را رعایت کنید.

آیا بارداری بر نتیجه ابدومینوپلاستی تاثیر می گذارد؟

بارداری موجب شل شدن پوست و باز شدن دوباره عضلات شکم می شود.

ماموپلاستیدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹