جراحی زیبایی شکم همزمان با سزارین + خطرات احتمالی

جراحی زیبایی شکم همزمان با سزارین

بارداری باعث می‌شود که اندام‌ها تغییر شکل دهند. همین امر باعث می‌شود تا بانوان در زمان بارداری دچار اضافه وزن، افتادگی شکم، افتادگی پوست و.. شوند. یکی از راه‌های درمان و رفع افتادگی پوست شکم، ابدومینوپلاستی است.

یکی از سوالات اکثر متقاضیان این جراحی این است که ” آیا جراحی زیبایی شکم همزمان با سزارین امکان پذیر است ؟ ” و ” خطرات احتمالی این جراحی چیست؟ “

در این مقاله قصد داریم تا از ابدومینوپلاستی همزمان با سزارین صحبت کنیم. پس تا آخر این مقاله مفید از تاپ کلینیک همراه ما باشید.

ابدومینوپلاستی چیست

ابدومینوپلاستی “Abdominoplasty” که با نام (تامی تاک) هم شناخته می‌شود، یک عمل جراحی زیبایی است که به منظور بهبود شکل و ظاهر شکم و تقویت عضلات دیواره شکم انجام می‌شود. بطور خلاصه در این جراحی پزشک پوست و چربی اضافی شکم را برمی‌دارد و شکم ظاهری صاف و سفت به خود میگیرد.

جراحی ابدومینوپلاستی با هدف از بین بردن چربی و پوست اضافی ناحیه تحتانی معده، زیر شکم، پایین پهلو ها و ناحیه کمر اندامی باریک تر و خوش فرم تر بوجود می آورد.

در طی این جراحی عضله اصلی شکم و عضلات ضعیف یا جدا شده ای که در طی دوران بارداری کشیده شده یا از شکل افتاده اند، به حالت اول خود باز می گردند.

اگرچه ممکن است روش لیپوساکشن را به همراه این جراحی برای از بین بردن چاقی شکم انتخاب کنید، اما ابدومینوپلاستی مانند لیپوساکشن نیست و با آن تفاوت دارد. چرا که هدف از لیپوساکشن فقط از بین بردن چربی ها است و در این فرآیند پوست شل یا عضلات شکمی ترمیم نمیشوند، حتی ممکن است که پوست، پس از لیپوساکشن به حالت اول بر نگردد  و به خوبی جمع نشود، اما در ابدومینوپلاستی شکل ظاهری شکم به طور کلی دچار تغییر شده و این ناحیه باریک تر و زیباتر می شود.

ابدومینوپلاستی چیست

آیا ابدومینوپلاستی همزمان با سزارین امکان پذیر است

در پاسخ به این سوال که آیا امکان جراحی همزمان جراحی زیبایی شکم و زایمان سزارین امکان پذیر است؟، باید بگوییم که بله، می توان جراحی شکم و ابدومینوپلاستی را همزمان با جراحی سزارین انجام داد ولی این جراحی باید حتما با نظر پزشک متخصص انجام بگیرد.

مرخص شدن از بیمارستان همراه با نوزاد و یک شکم صاف واقعا جذاب و لذت بخش است، به همین خاطر برخی از بانوان به فکر انجام جراحی ابدومینوپلاستی همزمان با سزارین می افتند، در صورتی که برخی دیگر ترجیح می‌دهند تا به سراغ ورزش‌های سنگین بروند تا به وزن ایده‌آل‌ قبل از بارداریشان برسند.

ابدومینوپلاستی (جراحی شکم) یک روش ایمن برای رفع چربی اضافی نواحی پهلو و شکم است که طی آن جراح با کاهش بافت چربی و از بین بردن پوست اضافی باعث بهبود ظاهر شکم میشود. البته این جراحی محبوبیت کمی میان بانوانی دارد که قصد بارداری مجددا دارند.

تصور کشیده شدن پوست شکم در جراحی باعث می‌شود که بسیاری از بانوان که قصد بارداری دوباره دارند از انجام جراحی همزمان با سزارین منصرف شوند، این جراحی گزینه‌ای مناسبی برای رسیدن به وزن و سایز ایده‌ال و متناسب با قبل از دوره بارداری است، اما توصیه پزشکان این است که بهتر است حداقل 6 ماه بعد از زایمان این جراحی انجام دهید تا نتیجه مطلوب و دلخواهتان حاصل شود.

جراحی ابدومینوپلاستی همزمان با سزارین چگونه انجام میشود

جراحی ابدومینوپلاستی تحت تاثیر بیهوشی عمومی انجام میشود، طی انجام سزارین همراه با ابدومینوپلاستی، یک برش افقی در مسیر خط سزارین اما وسیع‌ تر از آن در زیر شکم ایجاد میشود، شکل و اندازه ی این برش‌ها در همه افراد یکسان نیست و بسته به شرایط و میزان افتادگی پوست بیمار متفاوت است.

آیا ابدومینوپلاستی همزمان با سزارین امکان پذیر است

بعد از ایجاد برش ها، پوست شکم برداشته می‌شود تا فضا برای بازسازی عضلات زیر شکم فراهم گردد، سپس پوست شکم به سمت پایین کشیده شده و بخش اضافی آن برش داده می‌شود؛ بعد از کشیدن پوست شکم، برای اینکه یک مکان جدیدی برای ناف باید در نظر گرفته شود، جراح یک برش در اطراف ناف ایجاد می‌کند، بدین ترتیب بعد از کشیده شدن پوست شکم، ناف در محل جدید خود قرار می‌گیرد.


بیشتر بخوانید: آشنایی کامل با انواع جراحی های زیبایی شکم


بعد از اتمام جراحی، یک یا دو عدد لوله باریک و ظریف به اسم (درن) برای تخلیه ترشحات و خونآبه در زیر پوست قرار می‌گیرد، این لوله ی باریک بسته به میزان ترشحات یک الی چند روز بعد از جراحی شکم از بدن خارج می‌شود.

بسیاری از بانوان از جراحی مجدد و عوارض بیهوشی میترسند، به همین علت از پزشک خود تقاضا می‌کنند تا این جراحی را همزمان با سزارین انجام دهد؛ البته لازم به ذکر است متخصصان این امر به هیچ عنوان جراحی همزمان ابدومینوپلاستی و سزارین را توصیه نمی‌کنند. زیرا میتوانند عوارض و خطرات احتمالی در پی داشته باشد که در ادامه این مقاله به شرح این عوارض احتمالی میپردازیم.

خطرات احتمالی جراحی شکم همزمان با سزارین

هر دو جراحی دارای یک سری خطرات و عوارض هستند که ترکیب آن دو با یکدیگر احتمال بروز عوارض را افزایش می‌دهد.

پونزممکن است بیمار در معرض خطراتی قرار بگیرد. که به شرح زیر میباشد:

  • عفونت رحم
  • لخته شدن خون
  • داشتن درد شدید
  • احتباس مایعات
  • افزایش احتمال خونریزی

توجه داشته باشید که بعد از زایمان، هنوز رحم بزرگ است و به اندازه طبیعی خود بازنگشته است، همین امر باعث می‌شود تا نتیجه مطلوب و ایده آل مورد نظر بیمار نیز حاصل نشود.

در این ادامه به شرح معایب جراحی زیبایی شکم همزمان با سزرین پرداخته ایم:

۱) نتایج نامطلوب

هدف از ابدومینوپلاستی بهبود ظاهر شکم است که برای رسیدن به این هدف باید از لحاظ جسمانی در بهترین حالت خود قرار داشته باشید، بعد از بارداری که به مدت 9 ماه شکم و رحم تحت فشار قرار می‌گیرند و برای بازگشت به حالت اولیه نیاز به زمان دارند.  همین امر باعث می‌شود تا فعالیت پزشک محدود شده و نتیجه مطلوب و دلخواه حاصل نشود.

خطرات احتمالی جراحی شکم همزمان با سزارین

۲) افزایش دوران نقاهت

بهبود سزارین و ابدومینوپلاستی امری دشوار است و نیاز به مراقبت‌های به خصوص دارد، حال تصور کنید که نوزاد تازه متولد شده و نیاز به مراقبت دارد؛ در صورتی که فعالیت‌های جسمانی شما محدود شده است و نیاز به استراحت دارید. در نتیجه قادر به مراقبت صحیح از نوزاد نخواهید بود و دوران بهبود شما  نیز طولانی‌تر خواهد بود.

بهترین زمان برای جراحی شکم

بهتر است قبل از تصمیم‌گیری در رابطه با انجام ابدومینوپلاستی همزمان با سزارین با یک جراح پلاستیک با تجربه مشورت کنید، همچنین بهتر است قبل از انجام ابدومینوپلاستی به وزن اولیه خود برگردید و در وضعیت بدنی مناسب و ایده آل خود قرار بگیرید، تنها در صورتی برای این جراحی برنامه ریزی کنید که قصد بارداری مجدد را نداشته باشید.

در پایان

توصیه ما به شما این است که  اگر تمایل دارید این دو جراحی را همزمان با هم انجام دهید حتما در ابتدا با یک پزشک متخصص  مشورت داشته باشید تا بعد از انجام معاینات و بررسی های تخصصی صلاحیت شما  برای انجام این دو جراحی به صورت همزمان را تایید کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزور و مشاوره در این زمینه و سایر جراحی های زیبایی با کارشناسان تاپ کلینیک در تماس باشید تا برای درمان و جراحی به بهترین شکل ممکن شما را راهنمایی کنند.

سوالات متداول

آیا بعد از عمل ابدومینوپلاستی می توان باردار شد؟

بله؛ عمل ابدومینوپلاستی تاثیری در باردار شدن فرد ندارد؛ اما بهتر است که بعد از زایمان این جراحی انجام شود تا نتیجه حاصل شده ماندگار باشد.

آیا بیمه هزینه جراحی ابدومینوپلاستی را پوشش می‌دهد؟

از آنجایی که ابدومینوپلاستی یک جراحی زیبایی میباشد، شرکت های بیمه هزینه هیچ کدام از جراحی هایی زیبایی را پوشش نمیدهند.

ابدومینوپلاستیدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹