آیا جای عمل بلفاروپلاستی (جای بخیه) بعد از عمل باقی می‌ماند؟

آیا جای عمل بلفاروپلاستی (جای بخیه) بعد از عمل باقی می‌ماند؟

همان طور که می دانید، یکی از عمل های زیبایی که برای زیبایی پلک‌ها انجام می شود، عمل جراحی بلفاروپلاستی است. این عمل زیبایی یک عمل کم تهاجم و سرپایی است که اگر به درستی انجام شود، عوارض عمل بلفاروپلاستی چندان جدی نخواهد بود.

از آنجایی که زیبایی چشم‌ها، تاثیر بسیاری در چهره یک فرد دارد، بسیاری از افراد نگران این موضوع هستند که بعد از عمل بلفاروپلاستی، جای بخیه بر روی پلک‌ها باقی بماند و پلک‌ها باز هم آن طوری که باید باشند، نباشند.

در این مقاله قصد داریم درباره جای بخیه بعد از بلفاروپلاستی صحبت کنیم؛ بنابراین توصیه می کنیم که حتما در ادامه این مقاله با تاپ کلینیک – مرکز تخصصی زیبایی در تهران همراه باشید تا با آگاهی کافی، تن به این عمل زیبایی دهید.

بلفاروپلاستی چیست؟

عمل بلفاروپلاستی، یک عمل زیبایی است که برای از بین بردن مشکلات پلک‌ها و رفع افتادگی آنها انجام می شود.

همان طور که می دانید، با افزایش سن، پوست دچار تغییرات زیادی می شود؛ پلک‌ها نیز حالت افتاده پیدا کرده و محدوده دید چشم‌ها را تنگ تر می کنند.

در برخی از موارد، وجود عضلات و ماهیچه های اضافی در بافت، باعث می شود که پلک های پایین شل شوند و یا کیسه های چشمی در زیر پلک‌ها ایجاد شوند.

این موارد باعث می شود که زیبایی چشم‌ها از بین رفته و چشم‌ها حالت ناخوشایندی داشته باشند. همچنین چشم‌ها خسته و پیرتر به نظر می رسند و چهره فرد دیگر شادابی و جذابیت سابق را نخواهد داشت.

برای اینکه چشم‌ها دوباره شاداب و جوان به نظر برسند، انجام عمل بلفاروپلاستی بسیار موثر است.

بلفاروپلاستی چیست؟

عمل بلفاروپلاستی به چه صورتی انجام می شود؟

چگونگی انجام عمل بلفاروپلاستی، به این شکل است که بافت و چربی اضافی در پلک حذف شده و پوست اضافی نیز برداشته خواهد شد.

در این عمل، پزشک جراح با استفاده از بی حسی موضعی، عمل را انجام می دهد که با توجه به محدوده عمل، ممکن است این عمل تا 3 ساعت طول بکشد. البته در برخی از مواقع از بیهوشی عمومی یا تزریق آرامبخش به صورت وریدی نیز استفاده می شود.

جراح معمولا خط طبیعی پلک را برش می دهد تا با استفاده از این برش، چربی های زائد، عضلات و بافت های اضافی را از پلک خارج کند. بعد از انجام این کار، محل برش که دقیقا روی خط طبیعی پلک است به صورت ریز بخیه می خورد.

آیا در عمل بلفاروپلاستی جای بخیه باقی می ماند؟

از آنجایی که خط برش دقیقا بر روی خط طبیعی پلک است و بخیه‌ها به شدت ریز و ظریف هستند، امکان مشاهده بخیه بعد از عمل بسیار کم است.

عضلات و چربی های اضافی پلک نیز با استفاده از سوزن های بسیار نازکی از درون پلک استخراج می شوند. در برخی از مواقع در عمل پلک پایین نیازی به بخیه هم نیست و هیچ جای زخم و بخیه ای باقی نخواهد ماند.

بخیه های این عمل بعد از چند روز به تشخیص پزشک برداشته می شوند و هیچ اثری از برش در روی چشم‌ها مشاهده نخواهد شد؛ البته ممکن است که کمی تورم و کبودی مشاهده شود که آن هم به مرور از بین خواهد رفت.

آیا در عمل بلفاروپلاستی جای بخیه باقی می ماند؟

چه عواملی باعث می شوند که بعد از بلفاروپلاستی جای بخیه باقی بماند؟

همان طور که قبلا نیز اشاره شد، در صورتی که عمل بلفاروپلاستی به درستی انجام شود، هیچ اثری از برش جراحی و جای بخیه نخواهد ماند. البته عوامل متعددی وجود دارد که می‌تواند باعث باقی ماندن جای بخیه در پلک‌ها شود.

برخی از این عوامل عبارتند از:

  • جنس و کیفیت نخ بخیه
  • تکنیک مورد استفاده جراح
  • محل اجرای برش
  • اندازه و عمق برش ایجاد شده

با مشاهده این عوامل، می توان نتیجه گرفت که در یک کلام دقت و توجه پزشک در نتیجه عمل تاثیرگذار است و بیمار باید پزشکی مجرب و دقیق انتخاب کند. در نهایت پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه با بهترین پزشک در این زمینه در تهران آشنا شوید، مقاله “بهترین جراح زیبایی پلک چشم (بلفاروپلاستی) در تهران کیست؟” را مطالعه بفرمایید.

چگونه روند بهبودی بخیه بعد از بلفاروپلاستی را سریع تر کنیم؟

بعد از عمل بلفاروپلاستی، برای تسریع روند بهبودی، باید هر روز 3 بار پلک‌ها را با آب و صابون شستشو دهید و بعد از آن ناحیه عمل را به آرامی و با دقت خشک کنید. دقت کنید که نباید پلک‌ها تحت فشار قرار گیرند.

برای بهبود جای زخم و بخیه، استفاده از ویتامین E و کره کاکائو بسیار موثر است و می توانند به سرعت جای زخم و بخیه پلک را بهبود بخشیده و دوره نقاهت را کوتاه تر کنند.

در هر حال پزشک نیز پماد یا کرم های ترمیم کننده تجویز می کند، که بیمار باید تمامی داروهای تجویزی را به موقع و طبق دستور پزشک مصرف کند.

چگونه روند بهبودی بخیه بعد از بلفاروپلاستی را سریع تر کنیم؟

مهم ترین مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی برای بهبود جای زخم کدامند؟

بعد از عمل بلفاروپلاستی، برای اینکه زودتر زخم بهبود پیدا کند، بیمار باید اقدامات زیر را انجام دهد:

  • تمامی داروها و پمادها را طبق تجویز پزشک مصرف کند.
  • در موقع استراحت، سر بالاتر از بدن قرار بگیرد تا تورم کمتر شده و روند بهبودی تسریع شود.
  • چشم‌ها باید مرطوب نگهداشته شوند؛ زیرا خشک شدن چشم‌ها باعث کند شدن جذب بخیه‌ها می شود؛ بنابراین بعد از تماشای تلویزیون، استفاده از گوشی موبایل، کامپیوتر و… باید با قطره های مخصوص چشم‌ها را مرطوب کرد.
  • استفاده از عینک آفتابی در برابر نور مستقیم خورشید بسیار ضروری است.
  • بیمار باید مصرف نمک را از رژیم غذایی خود حذف کرده و مصرف مایعات، سبزیجات و میوه را افزایش دهد.
  • بیمار تا بهبودی کامل نمی تواند اجسام سنگین بلند کرده یا فعالیت های شدید بدنی داشته باشد.

و…

مهم ترین مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی برای بهبود جای زخم کدامند؟

سخن آخر

عمل بلفاروپلاستی، یک عمل زیبایی برای رفع افتادگی پلک است. این عمل ساده و سرپایی بوده و معمولا عوارض چندانی ندارد. بعد از این عمل چشم‌ها بزرگ تر و زیباتر به نظر می رسند و چهره فرد شاداب تر و جذاب تر خواهد شد.

معمولا بعد از عمل بلفاروپلاستی جای زخم و بخیه باقی نمی ماند و نتیجه این عمل کاملا طبیعی به نظر می رسد. با این حال بیمار باید به مراقبت های بعد از عمل توجه داشته باشد، تا از عوارض و خطرات احتمالی پیش گیری کند.

ما در این مقاله درباره محل و جای زخم بعد از عمل بلفاروپلاستی صحبت کردیم. در صورتی که درباره این عمل زیبایی یا سایر عمل‌ها به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، سایر مقالات وبسایت را مطالعه کنید یا با مرکز تخصصی زیبایی تاپ کلینیک تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

آیا مدتی بعد از عمل بلفاروپلاستی، لازم است که بخیه‌ها کشیده شوند؟

خیر؛ معمولا این بخیه ها جذبی هستند و به مرور جذب پوست می شوند و نیازی به کشیدن بخیه‌ها نخواهد بود.

آیا فرد بعد از عمل می تواند به سونا یا محیط های گرم برود؟

خیر، تا زمان بهبودی کامل، فرد نمی تواند به محیط های گرم برود. زیرا گرما روند بهبودی را کندتر می کند.

بلفاروپلاستیدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹